Blockchain HaberleriAltcoin Haberleri

Blockchain Dijital Finans Sistemini Değiştirecek!

Ekim ayının sonuna doğru Xi Jinping, Blockchain‘i destekledikten sonra kripto para alanını salladı. Bu duyurunun sonuçları, ülkenin Bitcoin yanlısı duruşunu korumamasına rağmen, Çin kökenli TRON, Ontoloji ve NEO gibi kripto para birimlerini atağa geçirdi. Çin’in kripto paralardaki konumu ne olursa olsun, Blockchain hakkındaki düşünceleri açık ve nettir.

Pekin’de düzenlenen Finansal Teknoloji Zirvesi’nde, Çin Merkez Bankası eski Başkanı Li Lihui, “Ulusal Strateji ve Fiat Dijital Para Birimi” konulu toplantı da Blockchain konusuna değindi.

Lihui‘ye göre, dijital para birimleri yaklaşmakta olan finansal devrimde çok önemli bir oyuncu olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Dijital finans, düzenleyicilerden daha iyi bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor ve Çin’in böyle bir fırsatı kaçırmak istemeyeceğine inanılıyor.

Lihui, Blockchain değişmez ve bozulmaz bir protokol olarak tanıdığını ve çoğu zaman ademi merkeziyetçiliği korumak için bir konsensüs algoritması kullandığını söyledi. Lihui, Blockchain‘in akıllı sözleşmelerin ilk önce kavramsallaştırılmasının nedeni olduğunu iddia etti. Lihui ayrıca (merkezi bir dağıtılmış defter içeren) özel bir Blockchain ve Bitcoin‘deki gibi açık kaynaklı bir halka Blockchain’i arasında bir ayrım yaptı.

Algılamanın aksine, Çin’in Blockchain çalışmaları yeni bir olay değil. Çin’deki internet tabanlı mahkemeler ve telif hakkı durumlarında web içerik oluşturucularına yardım amaçlı Blockchain kullanılıyor. Ayrıca, Yuan‘ın şifrelenmiş versiyonunu bir yıl içinde serbest bırakılması öngörülüyor.

Çin’deki Blockchain alanındaki gelişmeler, sadece teknoloji ve kripto para piyasası açısından değil, aynı zamanda ABD ile arasındaki gerilim açısından da önem taşıyor. En Kripto Haber olarak bu konuda aktardığımız haberlerde, ABD’nin Blockchain ve kripto para piyasasına tepki vermekte yavaş olduğunu, Çin’e teknolojik yarışta liderlik etme fırsatı verdiğini aktarmıştık. Önümüzdeki süreçte nasıl bir gelişme olduğunu hep birlikte görmüş olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu