DiğerleriAltcoin HaberleriSon Dakika

K.Rogoff: Çin’in Dijital Yuan’ı USD Hakimiyeti İle Mücadele Edebilir

Çin’in Blockchain ve dijital varlık ekosistemindeki varlığı hiç bu kadar belirgin olmamıştı. Çin, yalnızca kendi dijital Yuan’ın gelişmesine razı olmakla kalmadı, aynı zamanda Çin Başbakanı, Blockchain endüstrisinin gelişmesine olan desteğini açıkça ilan etti. Asya ülkesindeki ortaya çıkanlar gelişmelerle birlikte, birçok kişi bu tür varlıkların küresel ekonomi üzerindeki etkileri hakkında spekülasyonlar yaptı.

Uluslararası Para Fonu Eski Baş Ekonomisti Kenneth Rogoff, devlet destekli bir dijital varlığın, ABD’nin üstesinden gelmek için Facebook’un önerdiği kripto projesinden daha büyük bir zorluk olduğunu belirtti.

Rogoff, Libra ve Bitcoin gibi bir dijital varlık yasal düzenleme izni alırsa, ekonomik açıdan istikrarlı ülkelerin düzenlemeleri kontrol edebilecek, kullanımını genel likiditesini ve değerini kısıtlayacak bir adım olarak belirli sektörlerle sınırlayabileceğini açıkladı.

Ancak, Çin’in teklif ettiği kripto para birimi gibi devlet destekli bir dijital varlık söz konusu olduğunda, tamamen farklı bir oyun olacaktı. Rogoff’a göre, Çin’in para birimi için “gerçekten” bir dünya pazarı olacak.

Kenneth Rogoff:

“Çin örneğindeki fark, dünyanın en büyük ekonomisinde harcayabileceğinizi belirtmesidir. Gelişmiş ülkeler hala bunu düzenleyebilirler, ancak ABD’nin finansal yaptırımları olduğu tüm ülkelerden başlayarak politikalar üzerinde anlaşamadıkları, dünyada birçok parça var.”

Rogoff’un görüşleri, yakın zamanda Çin Halk Bankası dijital varlıklar ve Blockchain Başkanı, dijital Yuan’ın arkasındaki amacın tamamen yerli olduğunu ve yalnızca ülkedeki WeChat Pay ve Alipay‘ın egemenliğini azaltmak için öne sürüleceğine dair herkese güvence verdi.

Bununla birlikte, IMF’nin Eski Baş Ekonomisti’ne göre, Çin’in dijital varlığı yerel seviyedeki kabul sürecinden sonra denizaşırı ölçeklenecek. Çin’in  dijital parası ABD Doları’na karşı  birkaç ülke arasında küresel baskınlığına meydan okumak isteyeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu