Top 10Altcoin Haberleri

Litecoin Hash Oranı Düşüyor!

Binance Kayıt Linki

En popüler kripto para birimlerinden biri olan Litecoin, hash oranında dikkat çeken ciddi düşüş yaşamaya başladı ve neredeyse 2017 seviyelerine ulaştı. Bu düşüş, 2019 Litecoin halving olayından birkaç ay sonra başladı. Hash oranın düşmeye devam etmesi durumunda Litecoin ağının daha kolay tehlikeye atılıp atılmayacağı, toplum arasında gündeme geldi.

Litecoin’in hash oranı son altı ay içinde şiddetli bir şekilde düşüyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesi Temmuz 2019’da, yaklaşık 523 TH / s’ye çıktı. O zamandan beri sürekli azalmakta ve birkaç gün önce 149 TH / s’de en düşük değerine dikkat çekti. Bu rakamlar sadece dört ayda toplam % 70’in üzerinde bir düşüş gösteriyor.

Hash oranı, kripto para birimi mekanizmasının önemli bir parçasıdır. Her saniye ağ üzerinden hesaplanan hash miktarını gösterir. Daha fazla sayıda madencinin Litecoin’i madencilik yapması durumunda, saniyede daha fazla hesaplama yapılması anlamına geldiğini ve artan bir hash oranının ortaya çıktığını varsaymak güvenlidir. Hash oranının düşmesi genellikle daha az karlılık olmasından dolayı kripto para birimi madencilerinin ilgisinin azalmasından dolayı meydana geliyor.

Hash oranı ağın güvenliği ile de güçlü bir şekilde ilişkilidir. Düşük olduğunda, bu genellikle yüzde 51’lik bir saldırıya karşı daha savunmasız olabileceği anlamına gelir.

Yüzde 51saldırısı hash oranın kontrolünü ele geçirirse, ağda bozulmaya yol açabilir. Doğru şekilde yapılırsa, fail, işlemlerin onaylanmasını önleyebilir, madencileri hariç tutabilir, işlemleri tersine çevirebilir ve çift harcama yapmayı kolaylaştırabilir. Ocak 2019’da, Ethereum Classic’in ağına % 51 saldırısı oldu ve 54.200 ETC Coinbase’den transfer edildi.

Hash oranının düşmesinin nedenlerinden biri de, madencilerin çabalarındaki birleşme kuvvetlerinin potansiyelini nasıl gördüğünü ve hesapladığına bağlıdır. Litecoin, bloğun ağustos ayı ortasında yarıya indirdi ve madencilerin ödüllerini blok başına 25 LTC’den blok başına 12,5 LTC’ye düşürdü.

İlk başta, madenciler ödülleri yarı yarıya indirildikten sonra Litecoin’den geri çekiliyor gibi görünmüyorlardı; ancak, azalan hash oranı, bunun artık böyle olmadığını gösteriyor.

Bitcoin de benzer bir şekilde önceden programlanmıştır ve halving olayı 2020’de gerçekleşecektir. Madenciler için daha çekici bir kripto para birimi olarak görünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu