Bitcoin Haberleri

BTC, devam eden aşırı korku arasında değerini telafi ediyor

Binance Referans Link

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksine göre, kripto para piyasası altı aydan fazla bir süredir aşırı korku durumunda, ancak kripto pazarı geçen ay ki ani düşüşünden sonra toparlanmaya devam ediyor.

Endeksin, Şubat 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana en uzun aşırı korku dönemi.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir?

Alternative.me’nin Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, farklı kaynaklardan gelen çeşitli göstergelerin toplamı ve 1’den 100’e kadar bir sayı olarak temsil ediliyor. Endeks, piyasa oynaklığını (%25), pazar momentumunu (%25), sosyal medya hissini (% 5), anketler (%15), hakimiyet (%15) ve Google trendlerini (%10) baz alıyor. Sıfıra yakın bir değer, piyasanın korku durumunda olduğunu belirtirken, 100’e yakın bir değer açgözlülük durumunu gösteriyor.

Şu anda, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 19‘luk bir değerde ve piyasa hissinin aşırı korku da olduğunu gösteriyor.

Bu, son yıllardaki en düşük rakamlardan biri olmasına rağmen, hem geçen hafta hem de geçen ay görülen değerlere baktığımızda belirgin bir iyileşmeye işaret ediyor. Kripto para piyasası, Mart ayı ortasında ani bir düşüş yaşandıktan sonra, endeks, geçen hafta 15’e ulaşmadan önce 8’in altındaydı (Ağustos 2019’dan bu yana en kötü değer).

Bu ufak iyileşmenin, kripto para piyasasındaki son ralliden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

13 Mart’ta 119.5 milyar $’a düşmesine rağmen, toplam kripto piyasası sınırı artık 214.2 milyar $’a yükseldi. Bu büyümenin büyük bir kısmı Mart ayının ortasında 4.100 $ gibi düşük bir seviyeden yükselmeye başlayan Bitcoin‘e sayesinde gerçekleşti.

Bitcoin son 24 saatte %4.70 oranında yükselerek 7.450 $‘dan işlem görüyor ve piyasa hakimiyeti %63.9.

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu