Bitcoin Haberleri

Bitcoin Sonsuz Para Basmaya Alternatif Olabilir

Bitcoin ana akım kabulü gerçekleştirirse, sonsuz para basma sisteminin yerini alabilir.

Dolaşımda trilyonlarca dolarlık para olmasına rağmen, süreç devam etmekte ve modern finansmanın önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. Sürekli para basma zorunluluğu fiat para birimlerinin “modası geçmiş” ve harekete geçme zamanının geldiğini kanıtlamaktadır.

Bir ulusun desteklenmesi için nicel gevşetme ya da para basma sürecinin, küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri vardır. Buna rağmen, birçok merkez bankası hala bu süreci yürütmektedir.

Kağıt paraları basmak oldukça pahalıdır ve belirsiz bir geleceği vardır. ABD’li para yazarı De La Rue, geleceğini çevreleyen “maddi belirsizlik” olduğunu açıkladığında hisselerinde büyük bir düşüş gördü. Duyuru, şirketin payının neredeyse yüzde 25 oranında azalmasına neden oldu ve devralma için potansiyel bir hedef haline geldi.

Modern finansa yönelik mecazi bir bel kemiği olmasına rağmen, para basımı, matbaacılara duyulan güven duygusundan hala yoksun. Finans takastan kağıt paralara, banknotlara ve şimdi daha da ileri gitme zamanına dönüştü.

Her ne kadar Bitcoin şu anda cevap olmasa da, kağıda dayalı finansman ve dijitalleştirme ihtiyacındaki sorunun tespitinde yardımcı olmuştur. Bazı ülkeler farkediyor ve dijitalleşme yolunda ilerliyorlar.

Bitcoin’in elektrikle desteklendiği iddia ediliyor, hala tüm kağıt tabanlı finansmana göre çok daha az karmaşık bir süreçtir. Elektrik, en azından, gelecek yüzyıllarda yenilenebilir araçlarla üretilebilecek bir güçtür. Bu arada, kâğıt temelli finans dünyası yaklaşmakta olan küresel durgunluğa doğru ilerlerken belirsiz bir geleceğe sahip görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu