Bitcoin HaberleriManşetSon Dakika

Bitcoin ve Altın Birbiriyle İlişkili Mi?

Binance Kayıt Linki

Birisi kripto para birimini araştırmaya başladığında, Bitcoin‘den en yaygın olarak bahsedilen dijital altın ifadesini bulması uzun sürmez. Bazıları, Bitcoin‘in bir gün çok yüksek fiyatlara olacağına, altının bir değer deposu olarak yerini alacağına inanıyor.

Bununla birlikte, 2 varlık kripto para alanında sık sık karşılaştırılır. Ancak, son yapılan araştırmaya göre, 2 varlığın birbirleriyle ilişkili olmadıkları ortaya çıktı. Bu, uzmanların uzun zamandır iddia ettiği bir şey, ancak birçok kişi bağlantılı olduğuna inanıyordu.

ABD ve İran arasındaki son çatışma gibi olaylar, yatırımcıların bu varlıkları ekonomik çökme korkusuyla satın almaya başladıkça, altın ve Bitcoin fiyatlarının birlikte arttığını gördü. Bununla birlikte, uzun vadeli verileri inceledikten sonra, araştırmacılar iki varlığın gerçekten bir bağlantıda olmadığını ortaya çıkardılar.

Bitcoin ve altın arasında bir korelasyon olup olmadığını belirlemek için araştırmacılar, Coin Metrics‘ten gelen verileri kullanırken 90 günlük bir Spearman sıra korelasyon hesaplaması kullandılar. Spearman sıra korelasyon hesaplaması fiyatlara 3 değer atayarak (-1, 0 ve 1) fiyat korelasyonunu ölçer. Değer 1, mükemmel bir korelasyon gösterir. 0 değeri, varlıklar arasında korelasyon olmadığı anlamına gelir. -1 değeri, mükemmel bir ters korelasyona işaret eder.

Veriler inceledikten sonra araştırmacılar, Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun 2013’ten bu yana 0 ile 0.2 arasında olduğunu, yani ikisi arasında çok az veya hiç korelasyon olmadığını buldular. Başka bir deyişle, iki varlığın geçmişteki performansı arasındaki benzerlikler en iyi ihtimalle tesadüftür.

Veriler Ekim 2019 civarında altın ve kripto para fiyatlarının hafif ters orantılı olduğu ilginç bir olay gösteriyor. Bununla birlikte, rakamlar hala altın ve dijital varlıklar arasında gerçek bir bağlantı olduğunu göstermemektedir ve aksi iddia edilen raporlar sadece geçici gelişmeler ve tesadüflerdir.

Belirtildiği gibi, ABD‘nin İran‘a saldırmasından sonra hem altın hem de Bitcoin fiyatlarının arttığı doğrudur. Ancak bu, varlıklar arasındaki ilişkiyi kanıtlamaz, sadece yatırımcıların fiat para birimleri dışındaki varlıklara olan ilgisini kanıtlar.

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mutlu Demirkapı

Girişimci ve YouTuber Olan Mutlu Demirkapı, kripto para alanında çeşitli incelemeler ve araştırmalar yaparak kendisine bu alanda misyon yüklemiştir. En Kripto Haber yazarları arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu