Bitcoin HaberleriManşet

Bu Formül İran’ı Krizden Kurtarabilir!

İran yaptırımlar nedeniyle mali krize daha fazla yaklaşıyor,  ülke yardım için kripto para birimleri kullanmaya başlayabilir.

İran hükümetinin zarar görmüş ekonomisi nedeniyle halk protesto gösterileri başlattı ve finansal krize doğru her geçen gün daha da yaklaşıyor.

Yaptırımlar Tahran’ın petrol ihracatına son verdikten sonra İran’da bazı önemli kayıplar yaşandı. O zamandan beri, ülke uzun vadede pek de iyi bir çaba göstermese de, darbeyi biraz yumuşatan hareketlerle yaptırımlardan kaçmaya çalıştı. Şu anda, İran hükümeti döviz rezervlerinin sonunu kullanıyor, bu da hükümetin malzeme ve teçhizat ithalatını yapamayacağını gösteriyor. İran Başkanı Hassan Rouhani ve hükümetinin nükleer müzakerelerde baskı altında olduğu altı yıl öncesine kıyasla daha korkunç bir durumda bulacak gibi görünüyor.

Şimdilik, gelecekte değişebilecek birçok bilinmeyen faktör olduğu için İran ekonomisine ne olacağını tahmin etmek zor. Dahası, ABD‘nin müttefiklerinden aldığı bir istihbarata göre, İran‘ın bunun gibi zor durumların üstesinden gelebilmek için bazı kayıt dışı gelirlerinin olabileceği öne sürüldü.

Alternatif olarak, ülke basitçe petrolünü gizlemeye ve arz getirmeye başlayabilir, ancak ABD yetkilileri yaptırımların etkisinin kaçakçılıkla telafi edilebileceğinden şüphe ediyor. Bu muhtemelen doğru olduğundan, İran için bir başka seçenek de kripto para birimleri kullanmak.

Bitcoin gibi kripto para birimleri, ademi merkeziyetçilikle elde edilen, sınırsız doğaları gibi bir takım özellikleri ile bilinir. Bu gibi kripto para birimleri kimsenin kontrolü altında değil. ABD’nin İran’ın Bitcoin ve kripto para kullanmasını engelleyemediği anlamına geliyor.

Ayrıca, birkaç gün önce Bloomberg, İran’ın gelecek iki yıl içinde 11 Milyar Dolar değerinde çeşitli ürün üretmeyi planladığını ve ithalat etmek için ABD’nin yaptırımlarıyla baş etmenin bir yolunu bulduğunu bildirdi.

Bu yıl yayınlanan başka bir raporda ise, İran şirketlerinin kripto paraların anonimliğinden faydalanabileceğini ve Amerikan kısıtlamalarının önüne geçebileceği bildirildi.

ABD Hazinesi, Bitcoin’in İran merkezli firmalar ve bireylerle alım satımına karşı dijital pazarları uyardığı için bunun farkında gibi görünüyor. Hatta bazı ticari siteler İran‘dan olduğu doğrulanan alıcıları bloke etmeye başladı, bazıları da İranlı müşterilerin fonlarına el koydu.

Kripto paraların doğaları gereği kontrol etmelerini ve hatta izlemelerini zorlaştırdığı için izole olayların olduğuna inanılmaktadır. Kripto paralar söz konusu olduğunda, bankacılık yaptırımlarından kurtulmanın tek yolu vardır, bu nedenle İran hükümetinin mevcut kısıtlamaları atlamak ve ABD yaptırımlarından kurtulmak için dijital varlıklara güvenmeye başlaması mümkün olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu