Bitcoin HaberleriAltcoin Haberleri

Bu Yılın En İyi Performansı, Kripto Paralar

Kripto paraların tartışıldığını hepimiz biliyoruz. Fakat hiçbir tartışma kripto paraların değerlerini ve kullanımını etkilemiyor. Kripto paraların bu yıl en iyi performans gösteren varlık sınıfı haline geldiği ortaya çıktı. Kaynaklar, son araştırmalara dayanarak kripto paraların diğer varlık sınıflarını geniş bir marjla geride bıraktığını gösteriyor. Kripto paralar hala 2017’de yaşanan en yüksek seviyelerin altında olsa da, bir varlık sınıfı olarak inanılmaz bir geri dönüş yaptı. Bunu son verilere bakarak söylemek mümkün.

Kripto paralar, hafif bir düşüş trendi sırasında bile 2018 fiyat seviyelerinin en az %100‘ün üzerinde işlem gördü. Bitcoin fiyatı buna bir örnek. 2019, beklendiği gibi başlamamış olsa da kripto para birimlerinin ilki olan Bitcoin’e bağlı büyük ralli, kripto para alanını kâğıt varlıkların yanı sıra, altın ve petrol içeren tüm geleneksel varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdiği mevcut konumuna yükseltmek için pek çok şey yaptı.

Bitcoin, %100 artmasına rağmen, kripto para alanını çevreleyen diğer koinler çok fazla çaba harcamamış olsa da hala büyük bir büyüme potansiyeli taşıyor. Pazar kapitalizasyonu açısından sadece Bitcoin’den sonra gelen Ethereum, şimdiye kadar %35‘e varan yükselişler kaydetti. Bunun yanı sıra herkesin beklentileri yeneceğini düşündüğü XRP ‘de, Ocak ayındaki fiyatlara göre negatif olarak %25‘lerde kaldı.

Varlık sınıfının kitlesel olarak benimsenmesine neden olacak olan Z Kuşağı, işleri hızlı ve zamanında yapılması gerektiğine inanıyor.

Buna karşılık, büyük endeksler, dünya ekonomisinin 2009 küresel finansal krizinden önce seviyelere yükseldiğini ve herkesi ticaretle bir araya getiren dokuyu yok etmekle tehdit ettiğini göstermektedir.

S&P 500 şu ana kadar çok iyi bir performans sergilemiş ve düşük seviyelerden %369, Dow Jones Industrial Average %326 ‘ya yükseldi. Bununla birlikte Bitcoin, aynı dönemde diğer varlık sınıflarına göre %12.000.000 yükseliş sergiledi.

Bu aynı zamanda merkezi olmayan defter teknolojilerinin dijital varlık sınıfının finansal dünyada bir sonraki büyük şey olduğunu gösteren bir senaryo yarattı. Kripto para sınıfı tarafından yönlendirilen merkezi olmayan finans kavramı, küresel pazarlar için bir sonraki evrim seviyesi olabilir. Bu imaların gerçek testine gelince, bunu sadece zaman gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu