Bitcoin HaberleriSon Dakika

David Weisberger: SEC’in Bitcoin ETF Analizinde Üç Ana Kusur Var

CoinRoutes’in kurucu ortağı ve CEO’su David Weisberger, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruları geciktirmek ve reddetmesinin üzerine üç ana kusur olduğunu söyledi.

9 Ekim’de SEC, Bitwise ve NYSE Arca’nın Bitcoin destekli bir ETF oluşturma önerisini reddetti ve önerilen ETF’lerin “hileli ve manipülatif hareketleri önlemek için talep edilen bölümünün gerekliliklerini yerine getirmediğini” belirtti.

CoinDesk’te yayınlanan yeni  dergide Weisberger, SEC’i üç ana sebepten dolayı hatalı buluyor.

Birincisi, zaten para merkezi veya güven bankası düzenlemesi standartlarını karşılayan, kendi ilan ettiği çok sayıda Bitcoin borsası var. Kanıtlanmış sahte ve ekonomik faaliyet yok. Aslında, Weisberger’e göre, bu borsalar fiyat keşfi için yeterli likidite sağladı.

İkincisi, ETF’ler için zaten onaylanmış olan altın, gümüş ve diğer değerli metallerle karşılaştırıldığında, Bitcoin’in çok daha yüksek bir şeffaflık düzeyi sunduğunu savunuyor. Eskinin spot fiyatları, % 4’ün üzerinde bir teklif talebi yayılımı ile müzakere bazında gerçekleşirken, Bitcoin fiyatlandırmasına elektronik veri çalıştıran bir dizi pazardan erişilebilir ve % 1’den daha az bir teklif talebi yayılımı vardır.

Üçüncüsü, eylül ayındaki RICO davasında kıymetli metal tüccarlarına karşı gösterilen diğer mallarla ilgili manipülasyon iddiaları da mevcut. Weisberger, SEC’in önyargısını, Bitcoin’in daha fazla potansiyel manipülasyona tabi olmadığı ya da izlenmesi zor bir pazarda çalıştığı için daha yüksek bir standartta tutarak göstermektedir. Bitcoin’in ETF onayını geciktirirken bu ürünleri tercih etmenin bir anlamı olmadığını söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu