Bitcoin Haberleri
Trend

Küresel pazar Covid-19 sebepli düşerken, BTC ayakta duruyor

Geleneksel finansal piyasalar, yayılan coronavirüs korkusuyla dolup taşmakta. Endeksler ve hisse senetleri tüm dünyada düşerken, yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altına yatırım yapıyor. Altın, 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu belirsizlik altında, Bitcoin’in fiyatının nereye gideceğini görmek ilginç.

Borsa Düşüşü

Coronavirüs salgını, küresel olarak yaklaşık 79.000 doğrulanmış vaka ile yayılmaya devam ediyor. Ölüm sayısı 2.450’nin üzerine çıktı ve 23’ü Çin dışında.

Ölümcül virüsün etkisi finansal piyasalar arasında da yayılıyor. Örneğin, Güney Kore 600’den fazla vaka bildirdi ve en popüler endeksi 2018 sonundan bu yana en kötü işlem gününü kaydetti. KOSPI bugün neredeyse %4 oranında düştü.

Durum dünya genelinde çok daha iyi değil. Azalan küresel risk iştahı ile ABD‘nin 30 yıl vadeli tahvil faizi, yüzde 1.89 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. ABD’de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan PMI verilerinin beklentilerin belirgin şekilde altında kalması sonrası Dow Jones endeksi yüzde 0.78, S&P 500 endeksi yüzde 1.05 ve Nasdaq endeksi yüzde 0.79 değer kaybetti.

Analistler, yatırımcılar için güvenli liman olarak kabul edilen devlet tahvillerinin getirisindeki gerilemede, coronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonomik büyümenin yavaşlayacağına ilişkin beklentilerin etkili olduğunu belirtiyor.

Bitcoin Reaksiyonu

Bitcoin, geleneksel finansal piyasalarla bir korelasyon eksikliği gösterdi. Ancak, son 24 saat içinde, fiyatında hızlı hareketlenmeler oldu. Yaklaşık son 24 saatte, 10.000$ seviyesinden 9.600$ ‘a kadar dokundu. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 9.800$ ‘dan işlem görüyor ve bu da sağlıklı bir toparlanma yaşadığının işareti.

Teknik açıdan bakıldığında, 10.000$ seviyesi önemli bir direnç seviyesi. Dünden beri birkaç kez Bitcoin‘i reddetti. Destek açısından bir sonraki seviye 9.550$. Eğer, burada tutunamazsa bir sonraki seviye 9.400$.

Daha önce, coronavirüs salgınının patlak vermeye başladığı Ocak ayında, hem Bitcoin hem de altın birlikte artıyordu. Bu, bazılarının her iki varlığın korelasyon içinde olduğunu düşünmesine yol açtı.

Altın ve Petrol

2020’nin başında ABD ile İran arasındaki saldırılar sırasında altın, petrol ve Bitcoin benzer şekilde hareket ediyordu. Geleneksel pazar tekrar düşerken, üçü de yükseldi.

Buna rağmen, bugüne kadarki sonuç biraz farklı. Petrol varil başına %2.8 ile 57$ ‘ın altına düştü. Aynı zamanda, altın 7 yıl içindeki en yüksek puanını kaydetti.

Değerli metal, belirsizlik, siyasi ve ekonomik gerginlik ve hatta savaş zamanlarında en çok kullanılan güvenli varlık olarak kabul edilir. Altın, bugün sadece birkaç saat içinde %2.64’in üzerine çıkarak 1.641$ ‘dan 1.688$ ‘a yükseldi.

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu