Blockchain HaberleriManşetSon Dakika

Blockchain Anketinde İlginç Sonuçlar Ortaya Çıktı!

Deloitte, büyük şirket yöneticilerinin, blockchain ve potansiyeli hakkında ne düşündüğünü gösteren bir yıllık anket yayınladı. Bu anket bir düzine ülkeden büyük şirketlerdeki 1.386 üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirildi(ABD, İngiltere, BAE, İsviçre, Singapur, Lüksemburg, İsrail, Hong Kong, Almanya, Çin, Kanada ve Brezilya).

Tüm katılımcıların %83’ü, geçen yıla göre %9‘luk artışla blockchain için zorlayıcı kullanım durumlarını gördüklerini belirtti. Blockchain teknolojisini benimsemezlerse rekabet avantajını kaybedeceklerine inanan yöneticiler 2018’de %68′den bu yıl %77‘ye yükseldi.

Tüm bu yöneticiler arasında %53‘ü blockchain teknolojisinin bu yıl kendi kuruluşları için kritik bir öncelik haline geldiğini belirtti. Bu aslında geçen yıla göre %10‘luk bir artışı temsil ediyor.

Anketin bir diğer önemli kısmını , yöneticilere blockchain’in güvenliği ve potansiyel tehditleriyle ilgili düşüncelerinin sorulması oluşturuyor. Bu konuda da ciddi bir gelişme kaydedildi. Örneğin, geçen yıl ankete katılanların %39’u blockchain’in yasal sorunları olduğunu düşündüğünü söylerken, bu yıl yüzde 30‘a düştü. Ayrıca, 2018‘de %35’i teknolojinin potansiyel güvenlik tehditlerine sahip olabileceğine inanıyorken,  bu yıl %29‘a düştü.

Bu verilere rağmen herkesin blockchain teknolojisini kullanacağını söylemek yanlış olur. Çünkü, şirketlerin %23’ü düzenli faaliyetlerinde blockchain‘i uygulamaya başladığı yanıtını veriyorken, geçen yıl ise bu oran %34’tü.

Anketten edindiğimiz bilgilere göre, blockchain’in farklı iş alanları arasında kullanımının yaygınlaşmaya başladığını söyleyebiliriz. Fintech halen lider, ancak diğer sektörlerde de kullanımı artmakta; teknoloji, medya, telekomünikasyon, sağlık ve hatta hükümetler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu