Nedir? - Kripto Para Haberleri

ABD’den Koinlere Vergi İçin İlginç Formül!

ABD’nin İç Gelir Servisi (IRS), uzun zamandır kripto para sahiplerini ayırmanın ve vergi ödemenin en iyi yolunu bulmaya çalışıyor. Yetkililer, Bitcoin ve diğer kripto paraların, satın alınması, satılması ve değiştirilmesi ile ilgili temel bilgiler edinmeyi amaçlayan yeni bir taslak formu yayınladı.

Kripto para vergilendirmesi uzun zamandır düzenleyicilerin sıcak konularından biriydi. Özellikle de ABD söz konusu olduğunda! Bir yatırımcı, Bitcoin‘in fiyatının artmasıyla kar elde ettiğinde, bir sermaye kazancı olduğunu ve bildirilmesi gereken bir vergi yükümlülüğü taşıdığı düşünülüyordu.

Yatırımcı satın aldıktan sonra fiyat düşerse, vergi faturasında sermaye kaybı gerçekleşeceğinden durumun rapor edilmesi gerekiyor.

IRS, henüz bir taslak olmasına rağmen, kripto para birimlerinin nasıl kazanıldığı, borsalar ve satıldığı konusunda daha fazla soru sorabilecek yeni bir form başlattı.

Form Doğrudan Soruyor:

“2019 döneminde herhangi bir zamanda, herhangi bir kripto paradan aldığınız, sattığınız, gönderdiğiniz, alım-satım yaptığınız ya da başka şekilde edindiğiniz oldu mu?”

Vergiye dahil edilip edilmeyeceği henüz belli değil, ancak gelir servisinin kripto para sahipliği ve kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi edinme çabasının arttığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu