Nedir? - Kripto Para HaberleriManşet
Trend

Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı!

Aydın’da kendisini ekonomist-broker olarak tanıtıp farklı meslek gruplarından 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 Milyon TL dolandırdığı iddiasıyla Bursa’da 2019 Kasım ayında yakalanıp, getirildiği Aydın’da tutuklanan Safiye Gökçe Yüce, yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı.

Dolandırıcılık Hikayesi

Adana’da yaşayan Safiye Gökçe Yüce, yaklaşık 2 buçuk yıl önce eşi Okan Yüce’nin bir jeotermal enerji santralinde elektrik mühendisi olarak göreve başlaması üzerine Aydın’a taşındı. Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Yüce, JES şirketlerine işçi bulmaya başladı. Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi’ne sağlık kontrolüne giden Safiye Gökçe Yüce, iddiaya göre tanıştığı bir doktora kendisini, ekonomist-broker olarak tanıttı. Doktora yatırımını kripto para birimi Bitcoin‘e yapmasını söyledi.

İkna olan doktordan adına Bitcoin almak üzere para aldı. Bir süre sonra kar payı verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de pirim vermeyi vadetti. Böylelikle saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturan Safiye Gökçe Yüce, kısa sürede çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştı. Bitcoin almak için para topladığı bu kişilere 2 yıl boyunca kar payı ödedi.

Para aldığı kişilere, kurdukları şirketin arkasında JES firması olduğunu, yeğeninin ise Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) görevli olduğunu söyleyen Safiye Gökçe Yüce, 2 ay önce ortadan kayboldu. Safiye Gökçe Yüce’nin, telefonlarını açmaması üzerine dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 28’i avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikayetler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Safiye Gökçe Yüce’nin hesapları incelemeye alındı.

Kripto para hesaplarında toplam 8300 Bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi. Mağdurların Bitcoin Safiye adını taktığı Safiye Gökçe Yüce’nin birlikte hareket ettiği kişilerle web sitesi kurduğu, buradan da bazı kişileri ağına düşürdüğü, bir süre sonra da siteyi kapatıp, ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Safiye Gökçe Yüce’nin Aydın’da 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 milyon lira dolandırdığı belirlendi.

Otoyol Gişesinde Yakalandı

Bitcoin Safiye her yerde aranırken bir ihbar, Bursa polisini harekete geçirdi. İhbar üzerine Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Gebze-Orhangazi- İzmir Karayolu Bursa gişelerinde önlem aldı. Geçen 8 Kasım günü Saat 03.00 sıralarında araçla giriş yapan Safiye Gökçe Yüce, polis ekiplerince durdurulup gözaltına alındı. Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Safiye Gökçe Yüce, işlemlerinin ardından Aydın İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alındı. Aydın’a getirilen Safiye Gökçe Yüce, Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından işlemleri için Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada yapılan işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Sonuç; Bitcoin Safiye Serbest

8 Kasım 2019 günü Bursa’da yakalandıktan sonra Aydın’da tutuklanan Safiye Gökçe Yüce, 4 aydır cezaevindeydi. Hakkında henüz iddianame hazırlanmayan ve dava görülmeyen Bitcoin Safiye, bugün yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı. Bitcoin Safiye‘nin serbest kaldığını duyan mağdurlar avukatlarını arayarak itirazda bulunmalarını istedi.

Konuyla ilgili itirazda bulunacaklarını belirten Avukat Savaş Akçöltekin:

”Ayağına elektronik kelepçe takıldı ve yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Savcılık makamının talebi üzerine, sanıkların 30 günde bir tutukluluk durumu gözden geçirilir. Savcılık, sanığın tutukluluğunun devamı konusunda talepte bulunmuş. Ancak Aydın 2’nci Sulh Ceza Hakimliği de adli kontrol şartının yeterli olduğu kanısına vararak elektronik kelepçeyle serbest bırakmış. Henüz bu konuda dava da açılmadı. Serbest bırakılması ile ilgili Perşembe günü mağdurların avukatlarından birisi olarak itirazda bulunacağız.”

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu