DiğerleriAltcoin HaberleriNedir? - Kripto Para Haberleri

Gana Merkez Bankası CBDC Yayınlamayı Düşünüyor

Gana, merkez bankası destekli dijital para birimini çıkarmayı düşünüyor. Afrika ülkesinin merkez bankası, elektronik ödeme sistemindeki büyümeyi tamamlamak için dijital para birimi konusunu düşünüyor.

Bloomberg’in raporuna göre, Gana Bankası pilot bir projeye başlayacak ve yakın gelecekte cedi’nin dijital versiyonunu yayınlayabilir. Gana Bankası valisi Ernest Addison, haberi salı günü yapılan yıllık bankacılık konferansında, bankanın bir dijital para pilotu projesini araştırmak için “hissedarlarla” tartışmakta olduğunu açıkladı.

Vali ayrıca, yakın gelecekte bir e-cedi yayınlama olasılığına sahip bir dijital para pilotu projesini araştırdıklarını açıkladı. Addison, bu çabanın Gana’da mobil para gibi elektronik ödemelerde büyümeyi tamamlamayı hedeflediğini de belirtti.

Addison, mobil para işlem hacimlerinin 2017’de 982 milyondan 2019’da 1.4 milyar’a yükseldiğini açıkladı.

Çin’in merkez bankası dijital para birimini başlatmaya hazır. Çin Halk Bankası, dijital yuan’ın ne zaman verileceği ile ilgili zaman çizelgesini onaylamadı, ancak yakında başlaması bekleniyor. Son zamanlarda, ABD Federal Reserve de bir CBDC yayınlamaya ilgi gösteriyor. Kanada, Türkiye ve Rusya, CBDC’lerini düzenlemeyi düşünen diğer ülkelerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu