Nedir? - Kripto Para HaberleriSon Dakika

Japonya, Kendi Dijital Para Birimini Çıkarmayı Düşünüyor

Japonya Finansal Araştırma Enstitüsü, Merkez Bankası Dijital Para Birimini çevreleyen yasal konular hakkında bir rapor yayınladı.

Japonya Merkez Bankası genel müdür yardımcısı, bu yılın başlarında dijital para birimi çıkarma planlarının olmadığını bildirmesine rağmen, banka’nın Finansal Araştırma Enstitüsü , dijital para biriminin düzenlenmesiyle ilgili yasal sorunları araştıran bir rapor yayınladı.

Japonya Merkez Bankası, kasım ayında Merkez Bankası Dijital Para Birimi üzerinde Yasal Sorunlar Çalışma Grubu’nu kurdu. Araştırmalar sonucunda, merkez bankalarının CBDC’lere gösterdikleri ilginin finansal sektördeki teknolojik değişimler, ödeme hizmetlerindeki değişiklikler ve bazı ülkelerdeki nakit kullanımında bir düşüş yaşandığını raporda bildirdiler.

Rapor, Japonya Merkez Bankası’nın resmi görüşlerini temsil etmese de, yayınlanması, bankanın bir CBDC çevresindeki yasal sorunları araştırmakla ilgilendiğini gösteriyor. Dijital para birimi yayınlayıp yayınlamayacağı, CBDC‘nin bir para birimi olup olmadığı ve işlemlerin kısıtlanıp kısıtlanmayacağı veya para birimi ele geçirilip geçirilemeyeceği de dahil olmak üzere çeşitli konularda araştırmalar devam ediyor.

Ayrıca kara para aklamanın önemli olduğunu, işlem kayıtlarının oluşturulması ve kimliklerin doğrulanması gerektiği ayrıca raporda yer aldı. Japonya’nın CBDC’ye başlayan ilgisi, dijital para birimi için planlarına yoğun bir şekilde yatırım yapan komşusu Çin’in etkisi de var. Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak adlandırılan para birimi, bu ayın başlarında Singapur’da düzenlenen bir konferansta, Çin Halk Bankası dijital para birimi araştırma enstitüsünün başkanlığını yapan Mu Changchun‘un kırsal alanlardaki mali katılımı artıracağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu