Nedir? Nasıl? Neden?Son Dakika

Robinhood, Tam Banka Olma Planını İptal Etti!

Binance Kayıt Linki

Robinhood, ABD’de uygun bir banka haline gelmek için banka kiralama başvurusunun gönüllü olarak geri çekildiğini açıkladı.

Popüler hisse senedi alım satım işlemleri yapan Robinhood artık federal sigortalı bir banka olmakla ilgilenmediğine karar verdi. Aylar önce, şirket, tam teşekküllü bir banka olma çabasıyla, Para Birimi Denetleme Bürosu (OCC) ile bir banka sözleşmesi başvurusunda bulundu, ancak şimdi planlarını rafa koymaya karar verdi.

Açıklamaya göre şirket, dikkatini bankacılığından finansal sistemin verimliliğini artırmaya yönelik kendi ana faaliyet alanına kaydırmak için bu adımı attı.

Şirket açıklamasında:

“Ulusal bir banka tüzüğü için OCC başvurumuzu gönüllü olarak geri çekiyoruz. Robinhood, finansal sisteme katılımı artırmaya ve sektöre herkese daha iyi hizmet vermeleri için meydan okumaya devam edecek.”

Raporlar geri çekilmeyi bir başarısızlık olarak görse de, Robinhood yeni gelişimin böyleolmadığını söylüyor. Açıklamada, “Robinhood finansal sisteme katılımı artırmaya ve endüstriyi herkese daha iyi hizmet vermeye zorlamaya odaklanmaya devam edeceğini” ekliyor. Ancak, geri çekilme, Robinhood gibi yıkıcı bir firmaya zarar verebilecek bazı zorlukları vurguluyor.

Bir bankacılık analisti Dick Bove, bir banka tüzüğünün büyük bir başarı olmasına rağmen, Robinhood’ın bu adıma hazır olmadığını, özellikle de bu tür suların içinden geçmek için şu anda Robinhood’dan daha fazlasını gerektirdiğini belirtti.

Dick Bove:

“Banka anlaşması aldığım anda, bir ton düzenlemeyle uğraşmak zorundayım. Belli bir seviyeye ulaşana kadar, banka sözleşmesi olmadan hayat çok daha kolaydır. Bu seviyede, FDIC sigortasının insanların paralarını yanınıza aldığından emin olmasını isteyebilirsiniz.”

2018 yılında Robinhood, web sitesinde kontrol ve tasarruf hesapları sunmaya başlayacağını açıkladığında bazı sıkıntılar yaşadı. Robinhood Checking adı verilen bu özelliğin komisyon ücreti olmadığı açıklandı ve % 3 faiz oranı sözü verdi. Bununla birlikte, Robinhood Checking ile başlamaması, sigorta ayrıntılarını ele alması beklenen Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Şirketi’nin (SIPC) açıklanmasından kısa bir süre sonra, işlevinin yalnızca menkul kıymetlerin alımında kullanılan fonları korumak olduğunu söyledi. Robinhood Checking, düzenleme baskısı nedeniyle nihayet kapatıldı.

Robinhood Checking, bir Mastercarddebit kartının eklenmesi gibi benzerliklerden dolayı ekim ayında Cash Management (Nakit Yönetimi) olarak adlandırılan yeni bir özelliğin yolunu açtı. Nakit Yönetimi, % 2.05’lik daha düşük bir yıllık yüzde verim (APY) vaat ediyor ve Federal Banka Mevduat Sigortası Şirketi’nden (FDIC) 1.25 milyon dolarlık bir planla tam olarak sigortalanacak ve beş bankaya maksimize 250.000 dolar üst limiti aşacak. Bunlar Goldman Sachs, Citibank, Baroda Bankası, Wells Fargo ve HSBC’dir.

Robinhood, İngiltere’de bir komisyoncu olarak görev yapmak üzere resmen onaylandı ve ağustos ayında Finansal Davranış Otoritesinden (FCA) bir onay aldı. Şirket şu anda 7.6 milyar dolar değerinde ve toplam 860 milyon dolarlık bir fon aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu