DiğerleriAltcoin HaberleriNedir? - Kripto Para HaberleriSon Dakika

SAGA, Stablecoin Projesini Başlattı!

Binance Referans Link

Facebook’un duyurusunu yaptığı kripto parası oldukça dikkat çekerken Libra’ya bir rakip daha geldi. Önümüzdeki ay piyasaya sunulacak tokenin adı SGA.

Libra’nın bu yılın başlarında yaptığı duyuru, çok fazla tepkiye neden olurken aynı zamanda piyasadaki dikkatleri üzerinde topladı. Bunun yanı sıra diğer şirketlerin de aynı yönde düşünmesini sağladı. Dikkat çeken konulardan biri, 10 Aralık’ta piyasaya sürülecek olan Saga Monetary Technologies’in sunduğu SGA adlı token. SGA’nin özel para çekme hakkı rezervine işlenecek.

Yeni bir stablecoin türü

Saga Monetary Technologies, yeni bir stabil koin türü olan SGA’nin tasarlandığını açıkladı. Para, önümüzdeki ayın 10’uncu gününde işlem görmeye başlayacak. Ancak para biriminin onboarding sürecinin tamamı şu andan itibaren kullanılabilir. ERC-20 tokeni yasal uyumluluk ve yönetişim gibi konularda önemli olacak. Şirketin duyurusuna göre, SGA sürtünmesiz bir küresel para birimi olarak hizmet verecek şekilde tasarlandı.

Çoğu stabil koinlerin genellikle tek bir para birimi veya bir varlık tarafından desteklenirken, SGA bu yönden diğerlerinden ayrılacak gibi görünüyor. Öte yandan, bu birim, özel çizim hakkı tarafından da desteklenecek. SAGA, Uluslararası Para Fonu tarafından mevcut para rezervlerine ek olarak çalışmak için oluşturulan yapay bir para birimi aracıdır.

Yapılacak SAGA Sözleşmesi ile birlikte bu tür destek, tokenin kendini düzenlemesine yardımcı olması gerektiği söyleniyor. İşlem başladıktan sonra işlem gören SGA özel çizim hakkını etkilemeli, ancak bu sahanın tepkisine bağlı olarak değişmelidir. Örneğin, SGA’nin fiyatı yükselirse, o zaman kendi değerini elinde tutacak ve özel çizim hakkına daha az güvenecek. Fiyat ters yönde giderse, her iki değer de birbirini tekrar yansıtacaktır. İşlemler düzgün bir şekilde yürütülürse, Bu bağımlılık SGA’yi muhtemelen pump ve dump şemalarının hedefi olmaktan çıkaracak.

Facebook’a çok sayıda rakip

Facebook’un Libra adlı kendi stabil koin’i kuracağı duyurusu ciddi dikkat ve tartışma getirdi. Çoğu düzenleyici ve gözlemci, Facebook’un sunduğu çözüme herkes katılmasa da platformun duyurduğu bu uygulama, bazı kesimin işine yarayacak türden.

Çin, hükûmet destekli para birimini duyurarak Facebook’a rakip çıkanlar arasında ilk sıralardaydı. Çin’in kripto para birimi, 11 kasım’dan itibaren belirli kurumlara ve büyük şirketlere dağıtılması planlanıyordu. Henüz piyasalara sunulmasa da, ülkedeki Uluslararası Değişim Konseyi Başkanı geçtiğimiz günlerde Çin Halk Bankası’nın böyle bir ürünü başlatan ilk kurum olacağını belirtti.

Eskiden ABD Başkanı Donald Trump’ın Federal Rezerv’e katılmasına ve ABD dolarını yönetmesini yardım eden Stephen Moore bile Frax adında bir stabil koin üretmeyi planlıyor. Tokenin doğrudan ABD doları tarafından destekleneceği bildirildi ancak bu destek, kesirli bir rezerv sistemine dayanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu