Nedir? - Kripto Para Haberleri

Coinbase, AI Uyumluluk Sistemini Patentledi!

Binance Referans Link

Popüler ABD kripto para birimi borsası Coinbase, müşteri hesaplarını izleyen, uyumlu olmadığı düşünülenleri işaretleyebilen, düzelten ve yeniden sınıflandıran AI güdümlü bir uyum sisteminin patentini aldı. “Uygunluk belirleme ve uygulama platformu ve yöntemi” olarak tanımlanan yeni sistem, “kullanıcı hesabında gerçekleştirilen durum tespiti düzeyi” de dahil olmak üzere uzun bir KYC / AML ile ilgili ayrıntı listesi izleyecektir.

Coinbase’nin Patenti Verildi.

Coinbase’in “Kendi kendine öğrenmeye uygunluk belirleme ve uygulama platformu” için yeni patenti 21 Eylül 2016 tarihinde dosyalanmış ve geçen hafta 19 Kasım’da verilmiştir. Bir faktör giriş modülü, uyumluluk puanı modeli, karşılaştırıcı, işaretleme birimi incelediği gibi; yaş, durum tespiti, bakiye, işlem hacimleri, coğrafi konum, önceki incelemeler, kullanıcının kimliği, e-posta alanı, adres sayısını,  banka hesap sayısını, IP sayısını, telefon numaralarını, doğrulama girişimlerini gibi tüm hesap ayrıntılarını da inceler.

Patentte, uygun olmayan hesapları işaretlenebiliyor

Coinbase’in yeni patentli sistemi hayata geçirmeye niyetli olup olmadığı bilinmiyor. KYC ve AML gereklilikleri ve zorunluluğu, bugünlerde ana kripto borsaları norm olsa da, “durum tespiti” gibi AI tarafından hesaplanacak bazı keyfi faktörler, bu tür sistemlerin haklarını sorgulayanlara endişe kaynağı olmaktadır. İncelenecek kişisel ve özel detayların  seviyesinden bahsetmiyorum bile.

Kripto Alanı, Sistem Hakkındaki Sorunları İfade Ediyor

Redditoru Zinclepto:

“Bu alandaki KYC önlemleri aşırı ve yasaların gerektirdiğinin ötesinde. Çizgi nereye çekilmeli? Artık insanlar hangi noktada mahremiyetlerine sahipler? Bu önlemler bireylerden kontrolü elinize alır ve hedeflerine kendi kendine hizmet eden finansal kuruluşlara verir. İnsanlar artık bireysel özgürlüklerini umursamıyorlar mı? Eğer insanlar önemsiyorsa, bu meydana gelirken neden toplu olarak sessiz davranıyoruz? İşlem 2k’den fazlaysa yetkililere rapor edildi mi? Bu ciddi olamaz.”

Araştırmacı aynı zamanda uyumsuzluğa neden olan işlemin 2.000 ABD Dolarından (önceden belirlenmiş bir miktar) daha büyük olup olmadığını da belirliyor. Eğer işlem 2.000 USD’den büyükse, araştırmacı ilgili makamlara bir rapor vermelidir.

Diğer yorumcular, izinsiz, eşler arası ticaret için özel olarak çağrıda bulunurken, diğerleri de önerilen uygulamaların yasallığını sorguluyor.

Dünya çapında KYC / AML

Sürekli kısıtlayan KYC ve AML gereklilikleri olgusu Coinbase ile sınırlı değildir, ancak kripto ile ilgili düzenlemeler hala belirsizdir. Birçok siyasi yargı alanında tekdüzelik bulunmadığından, borsalar yasal olarak kendilerini korumak için mümkün olan en katı yasaların yorumlarına uymak için baskı altındadır. Hükümetler arası Mali Eylem Görev Gücü (FATF), haziran ayında yeni rehberliğinin yayımlanmasından bu yana kripto alanı üzerinde büyük bir etki yaratmaya devam ediyor ve hükümetlerin öngörülen politikalara uymaya yönelik uygulamaları başlatmaktan başka çok az seçeneği var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu