Bitcoin Haberleri

Bitcoin yatırımcılarının davranışları ralliye işaret ediyor

Binance Referans Link

Veri analizi şirketi Glassnode, 2017 yılında Bitcoin boğasından önce bir göstergeyi ortaya koydu. O zaman, Bitcoin’in fiyatı, 20.000 dolarlık tarihi yüksekliğine ulaşmasına neden olan bir boğa pazarına girdi. Bu boğa piyasası sırasında yatırımcıların güçlü hodl davranışı eşlik etti. Glassnode artık Bitcoin hodl’larının ilk kez 2017 seviyesine geri döndüğünü kaydetti.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi Glassnode, Bitcoin yatırımcılarının davranışlarını 2010 yılından bu yana takip etti. Bu bağlamda, veri analiz şirketi, Bitcoin arzının yüzde 60’ının geçen sene taşınmadığı, yani aktarılmadığı sonucuna vardı. Glassnode, 2017’deki boğa koşusundan bu yana bu rakamın bu kadar yüksek bir seviyede ilk kez olduğunu ve yatırımcıların hodl davranışını ve olası bir yükselişi öngörüyor. Bu rakam, Bitcoin arzının sadece %40’ının taşınmadığı 2018 yılına göre de oldukça yüksek.

Bu gösterge borsalardaki Bitcoin dengesi tarafından da destekleniyor. Glassnode’e göre bu miktar bir yıl içinde en düşük seviyesinde ve Bitcoin fiyatının 4.000 doların altına düştüğü “Kara Perşembe” den bu yana düşüyor. Glassnode bunun Bitcoin için bir yükseliş göstergesi olduğunu iddia ediyor. Aşağıdaki grafikte görülebileceği gibi, borsalardaki Bitcoin miktarı şu anda Mayıs 2019’da yıllık en yüksek 14.000 dolar seviyesine ulaşmadan hemen önceki yerde.

Bununla birlikte, araştırma şirketi Bitcoin miktarındaki azalmanın tüm borsalar için aynı olmadığını belirtiyor. Bitfinex ve BitMEX, sahip oldukları Bitcoin miktarında %-66 ve %-35.6 ile en yüksek kayıplara sahip platformlar. Buna karşılık, Coinbase, Binance ve Bitstamp gibi borsalar aynı dönemde Bitcoin bakiyelerini korudu ve hafifçe artırdı.

Glassnode yukarıdaki güven kaybını, piyasa çöküşüne ve fon depolamasını soğuk cüzdanlara kaydırmaya bağlıyor. Örneğin BitMEX, kullanıcılarının Kara Perşembe çöküşü sırasında paralarını çekmelerini engelleyen bir DDoS saldırısı yaşadı. Araştırma firması, yatırımcı davranışının birçok faktöre yanıt verdiğini iddia ediyor.

Dave The Wave gibi analistler, BTC‘in şu anki görünümünün aşağı yönlü olduğunu açıkladı. Analist, kripto para biriminin yukarı yönlü bir eğilimi doğrulamak için henüz 9.800 dolarlık önemli engeli kırmadığını söyledi. Aksi takdirde, analist BTC‘nin önümüzdeki iki ay içinde 6.700 dolar seviyesine düşmesini bekliyor.

Diğer Bitcoin haberleri için enkriptohaber.com/bitcoin sayfamızı görüntüleyebilirsiniz.

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu