Bitcoin HaberleriAltcoin HaberleriManşet

Kripto paralar düzenleyici haberlere nasıl tepki veriyor?

Binance Referans Link

ABD Federal Rezervi, XRP‘ın geçmişte düzenleyici haberlere fiyatta büyük bir tepki veya hareket göstermediğini ortaya koyuyor. Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash ve Ethereum, düzenleyici haberlere fiyat performansı açısından daha büyük bir tepki gösterdi.

ABD Federal Rezervi Dallas şubesi, büyük kripto para birimlerinin fiyat performansı ve gösterdikleri fiyat performansının düzenleyici haberlere tepkisi hakkında bir rapor yayınladı. Düzenleyici Haberlere Kripto Para Piyasası Tepkileri başlıklı çalışma, düzenlemenin niteliğine bağlı olarak yeni düzenlemelerle ilgili haberlerin kripto para piyasası üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Çalışma XRP için belirli bir davranışı ortaya koyuyor.

Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile karşılaştırıldığında XRP

Çalışma, Bitcoin, Litecoin ve Bitcoin Cash‘in davranışını analiz ediyor. Ethereum‘un davranışı da dikkate alınıyor. Bu anlamda çalışma şunları söylüyor:

”Kripto para birimlerinin genellikle ulusal düzenlemelerin erişemeyeceği şekilde çalıştığı düşünülüyor, ancak aslında bunların değerleri, işlem hacimleri ve kullanıcı tabanları düzenleyici eylemlerle ilgili haberlere önemli ölçüde tepki veriyor.”

Çalışma, Bitcoin fiyatının farklı düzenleyici haberlere tepkisini ölçen bir endeks yaratıyor. Aynı rakamlar diğer kripto para birimleri için de kullanılıyor. Çalışma daha ayrıntılı olarak açıklıyor:

”Bu endeks, belirli bir günde, düzenleyici olayların Bitcoin fiyatını nasıl taşıyacağını yakalıyor. Daha sonra, diğer kripto para birimlerinin fiyat endekslerini bu endeksteki değişikliklere göre ölçüyoruz, yani esasen bu diğer kripto para birimlerinin fiyatlarının, düzenleyici haberlere ortalama olarak Bitcoin’den daha fazla veya daha az tepki verip vermediğini görüyoruz.”

Çalışmanın sonuçlarına göre, BTC fiyatının düzenleyici haberlere olumlu veya olumsuz yüksek bir şekilde etkileniyor. Buna ek olarak, çalışma Litecoin, Bitcoin Cash ve Ethereum‘un düzenleyici haberlerde Bitcoin‘e benzer bir reaksiyona sahip olduğu sonucuna varıyor.

Bu arada, Monero ve Zcash tamamen farklı tepkiler gösteriyor. Monero, düzenleyici haberlere Bitcoin‘den daha duyarlı. Öte yandan Zcash, düzenleyici haberlere düşük bir tepki gösteriyor. Bu anlamda, XRP benzer bir davranış gösteriyor. Nedeni, XRP‘nin merkezileştirilmesinde ve Ripple‘ın XRP üzerinde sözde kontrolünden kaynaklanabilir.

”XRP düzenleyici haberlere daha az tepki veriyor, bu da güvenilir düğüm ağının yayıncı Ripple tarafından merkezi olarak kontrol edildiğini ve XRP’ın diğer izinsiz kripto para birimlerinden farklı olduğunu yansıtabilir.”

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu