Bitcoin HaberleriManşet

Satoshi Nakamoto kaç Bitcoin’e sahip?

Bitcoin‘in esrarengiz yaratıcısı Satoshi Nakamoto, kripto para birimini madencilikle ilk çıkaran kişiydi. Her blokta 50 BTC ödül kazandı.

Bugünün Bitcoin madencilerinin aksine, Satoshi bu ödülleri potansiyel olarak diğer binlerce madencilik havuzu kullanıcısıyla paylaşmadı. Bunun yerine tüm ödülü kendisi aldı. O sırada Bitcoin neredeyse sıfır değere sahipti.

Ocak ve Temmuz 2009 arasında, Satoshi’nin toplamda 1 milyondan fazla BTC çıkardığı düşünülüyor. Bu da onu muhtemelen Bitcoin tarihindeki en üretken madenci yapıyor. Son araştırmalar, Satoshi’nin daha fazla Bitcoin çıkarmış olabileceğini gösteriyor. Ancak, diğer madencilere karşı bloklarda adil olması için hashrate’ı durdurarak kasıtlı olarak geri çekilebilir hale getirdiği ileri sürüldü.

Patoshi Deseni

Satoshi’nin kaç tane Bitcoin çıkardığı tam olarak bilinmiyor. Ancak, önde gelen güvenlik ve kripto para araştırmacısı Sergio Demian Lerner’in araştırmaları en iyi sonuca ulaşmış olabilir.

Lerner, “Bitcoin yaratıcısı, vizyoner ve deha Satoshi Nakamoto’nun hak ettiği servet” başlıklı raporunda, 01 Ocak 2009 ile 25 Ocak 2010 arasında 1 ile 36288 arası blokları araştırdı. Lerner, tek bir madencilik teçhizatı kullanan tek bir kişinin bu süre arasında binlerce blok çıkardığını açıkladı. Bunu yaparken blok ödüllerinde yaklaşık 1 milyon BTC topladığını buldu.

Lerner, bu tek kişi tarafından çıkarılan blok desenini tanımlamak için “Patoshi Paterni” terimini kullanmıştır. Desen genesis bloğuyla başladığından, Patoshi’nin Satoshi Nakamoto’nun kendisi olabileceği varsayıldı.

Lerner, bu araştırmayı Nisan 2019’da, “İnkarların Dönüşü ve Patoshi’nin İntikamı” adlı araştırma ile daha da genişletti. Burada, Patoshi’nin tek makina ile yaklaşık 22.000 blok çıkardığını ve blok ödüllerinde toplam 1.1 milyon BTC kazandığını buldu. Bunu perspektife sokmak için, blok ödülü o zamandan beri üç kez yarıya indirildi. Bitcoin madencileri artık çıkarılan her blok için sadece 6.25 BTC kazanıyor.

Bitcoin’in mevcut değerinde, bu Satoshi Nakamoto’nun servetinin 10 milyar doların üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu da onu en zengin Bitcoin sahibi yapıyor.

Satoshi’nin el değmemiş Bitcoin’leri

Satoshi’nin Bitcoin’lerinin herhangi birini hareket ettirdiğine dair güçlü bir kanıt yok. Tabii ki, Satoshi’nin hala bu fonları içeren özel anahtarlara erişimi olduğu varsayılıyor.

Şimdiye kadar, Craig Wright, Jörg Molt, Bilal Khalid ve Debo Guidos dahil olmak üzere çok sayıda kişi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Bazıları çeşitli araştırmacılar tarafından aday olarak seçildi. Bugüne kadar, hiç kimse Satoshi’ye ait olduğu düşünülen adreslerden herhangi birinin özel anahtarlarını elinde bulunduğunu kanıtlamayı başaramadı.

Bitcoin haberleri ile ilgili en güncel içeriklere ulaşmak ister misiniz?>>> Hemen enkriptohaber.com/bitcoin sayfamızı ziyaret edin, gelişmeleri kaçırmayın!
Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen Telegram, Instagram, Facebook, Twitter, YouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın gelişmelerden ilk siz haberdar olun!
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı