Nedir? - Kripto Para HaberleriManşet

ABD, Petro’nun arkasındaki ismi suçlular listesine ekledi

Binance Referans Link

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti kısa süre önce en çok aranan kaçaklar listesine üst düzey bir Venezuela yetkilisini eklerken, tutuklanmasına yardımcı olacak faydalı bilgiler veren herkese milyonlarca dolar ödül verecek.

Pazartesi günü yapılan açıklamada, New York İç Güvenlik Soruşturmaları’nın (HSI) bir birimi olan ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafazaları (ICE), Venezuela’nın ulusal kripto para birimi Petro başkanı Joselit Ramírez‘i aradığı ortaya çıktı.

5 milyon dolar ödül

33 yaşındaki Ramírez, aynı zamanda ICE’nin uyuşturucu operasyonları ve kara para aklama konusunda en çok arananlar listesinde yer alan eski Venezuela başkan yardımcısı Tareck El Aissami de dahil olmak üzere birçok iddia edilen uyuşturucu baronu ile derin sosyal ve politik bağlantılara sahip olmakla suçlanıyor.

Ajans, Ramírez’ın narkotik baronlarla ilişkili iddiasıyla, ABD’nin yaptırımlarından kaçarken para aklama yasalarını çiğnediğini iddia ediyor.

Venezuela’nın kripto para sorumlusunun listeye eklenmesi sonrasında, ABD hükümeti Ramírez’ın tutuklanmasına veya mahkum edilmesine yardımcı olabilecek herkese 5 milyon dolar ödül verecek.

ABD yaptırımlarından kurtulmak için kripto para kullanımı

ABD kripto para biriminin lansmanından bu yana, Venezuela’nın mali yaptırımlardan kaçtığı iddia ediliyor.

Sadece geçen hafta, Güney Amerika ülkesinin, ABD yaptırımları nedeniyle aylarca süren sıkıntıdan sonra, başka bir ABD yaptırımları altında olan İran’dan beş tanker benzin aldığı ortaya çıktı. Operasyonun ABD hükümetinden herhangi bir müdahale olmadan yürütüldüğü bildirildi.

Tankerlerin gelmesinden sonra Venezuela, ülkedeki tüm benzin istasyonlarına Petro kripto para birimini ödeme seçeneği olarak dahil etmesini emretti. Bu, vatandaşların artık Petro kullanarak akaryakıt alabilecekleri anlamına geliyor.

Bu hareket ayrıca ABD yaptırımına da aykırı. Geçen yıl, Başkan Donald Trump ABD’de Petro kripto para birimini içeren tüm işlemleri yasaklayan bir emir yayınladı.

Bu yılın başlarında, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ve diğer hükümet yetkililerini ABD’yi 20 yıldan uzun süredir yasadışı uyuşturucuya maruz bırakan uluslararası narkotik operasyonlarla suçladı. DOJ, faillerin uyuşturucu kartellerinin yasadışı işlemlerini gizlemek için kripto para kullandığını da iddia etti.

Diğer kripto para haberleri için enkriptohaber.com/nedirsayfamızı görüntüleyebilirsiniz.

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu