Nedir? - Kripto Para HaberleriManşet

Kağıt Para Döneminin Sonu Mu Geliyor?

Corona virüs, ticaret savaşları ve ABD-İran geriliminin etkisiyle ülkeler kripto paraya yöneliyor. İsveç, dijital para e-Krona için pilot uygulamaya geçerken, Japonya, Çin, Hindistan ve Rusya da bu alanda çalışma yürütüyor. Ayrıca nisan ayında yapılacak olan IMF toplantısına kripto paraların damga vurması bekleniyor.

Bitcoin ile başlayan kripto para akımı, yeni bir aşamaya geçiyor. Güvensiz olduğu gerekçesiyle devletlerin uzun süredir mesafeli durduğu kripto paralar için merkez bankaları da devreye girdi.

Corona virüs, ticaret savaşları ve ABD-İran geriliminin de etkisiyle ulusal kripto para için harekete geçen ülkeler 2020 yılında pilot uygulamalara başlıyor. Geçtiğimiz yıl kripto para programını duyuran Bahamalar‘ın ardından İsveç merkez bankası Riksbank da e-Krona‘yı test etmeye başladığını duyurdu. Nakit para kullanım oranının %1’lere kadar düştüğü ülkede 2025’te tamamen dijital ödeme sistemine geçilmesi hedefleniyor. 1 yıl sürmesi beklenen pilot çalışmalar kapsamında halkın tepkisi ölçülecek. Test ortamında simüle edilmiş kullanıcılar e-Krona‘yı dijital cüzdanında tutabilecek, ödeme yapabilecek, mobil uygulama aracılığıyla para yatırıp çekebilecek. Kullanıcılar ayrıca akıllı saatler gibi günlük kullanım cihazlarıyla ve kartlarla da ödeme yapabilecek.

Japonya da Dijital Para Kervanına Katıldı

İsveç yakın gelecekte merkez bankası destekli dijital paraları piyasaya sürmek için çalışan tek ülke değil. Japonya Merkez Bankası da (JMBDijital Yen için Uluslararası İskan Bankası (BIS) ile Kanada, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Avrupa Birliği Merkez Bankaları ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu konudaki yol haritasının ise 2020’de netleşmesi bekleniyor. Japonya‘nın yanı sıra Çin, Hindistan ve Rusya‘nın da kripto para üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor.

IMF’nin Ana Gündem Maddesi Kripto Paralar

Öte yandan Uluslararası Para Fonunun (IMF) nisan ayında Washington’da yapacağı toplantıya kripto paraların damga vurması bekleniyor. Yapılan açıklamalara göre, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, İsveç ve İsviçre merkez bankaları dijital paraları görüşmek üzere bir araya gelecek. Bu toplantıda dijital para birimlerinin geliştirilmesi konusunu masaya yatırılacak. Dünya Ekonomik Forumunun geçen toplantısında dijital para yönetimi için konsorsiyum oluşturduğunu açıklamıştı.

TLcoin Geliyor

Türkiye, dünya ile birlikte eş zamanlı olarak kripto para için çalışmalar yürütüyor. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı‘na göre, kripto para çalışmaları TCMB tarafından yapılacak. Yeni kripto para birimi için oluşturulacak Anlık Ödeme Sisteminin tasarım ve yazılım geliştirme aşamaları tamamlandıktan sonra test çalışmalarına başlanacak. Öte yandan ülkemizdeki kripto para yatırımcılarının sayısı 1 milyonu aşarken, aylık ortalama 500-700 Milyon $‘lık işlem hacmi gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Çin, Kripto Paralara Kredi Notu Veriyor

Kripto paralar, kredi derecelendirme kuruluşlarının da radarını girdi. Çin hükûmeti destekli Çin Bilgi ve Endüstri Geliştirme Merkezi (CCID), yılın ilk kripto para projeleri derecelendirme listesini yayınladı. Listeye 2 kripto para birimi daha katılırken, kripto para birimleri temel teknoloji ve uygulanabilirlik kategorinde değerlendiriliyor. EOS listede ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla TRON ve Ethereum takip ediyor. En büyük kripto para Bitcoin listede 11. sırada yer alırken Bitcoin Cash ise 34. sıraya kadar geriledi.

Dünyada 7000 Kripto Para ATM’si Var

Merkez bankaları kripto para birimine geçiş için çalışmalarını hızlandırırken, altyapı konusunda da ciddi anlamda ilerlemeler kaydedildi. Bitcoin ATM Market Dynamics‘in Ocak 2020 raporuna göre Bitcoin gibi kripto paraları destekleyen ATM‘ler, 2020’nin başından bu yana kripto para piyasalarındaki baskın eğilime paralel olarak arttı. Ocak ayında 400’den fazla yeni cihaz piyasaya sürüldü, bu şekilde 7000 adet ATM‘ye ulaşıldı.

Tüm haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu