Blockchain HaberleriSon Dakika

JPMorgan Araç Envanteri İçin Blockchain Kullanımını İnceliyor

Binance Kayıt Linki

JPMorgan’ın ticari oto finansman kuruluşu, otomobil envanterini izlemek ve yönetmek için Blockchain kullanımını keşfetmek ve otomobil satıcıları ile mali durumunu basitleştirmek için patent başvurusunda bulundu.

Coindesk tarafından 22 Kasım 2019’da bildirilen patent başvurusu, kat planının dijitalleştirilmesinde dağıtılmış muhasebe teknolojisinin (DLT) kullanıldığını ve karmaşık borç verme sürecine çok ihtiyaç duyulan verimliliği ve sadeliği getirdiğini göstermektedir. Kat planı kredisinin yeni versiyonu, otomobil satıcılarının perakende envanterine borçlanmalarını sağlayan döner bir kredi kurumu içermektedir.

JPMorgan blockchain kullanımını araştırıyor

Patent başvurusuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her otomobil kendine has bir kimlik numarasına sahip olacak. Bilgiler bir dizi diğer yardımcı uygulama konum belirleme sensörü ve telematik ile birlikte Blockchain üzerinde depolanabilir, paylaşılabilir ve araç için denetim süreçlerini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Chase Auto’daki araştırma ve geliştirme çalışmalarını yöneten Kevin Point, otomobil satıcılarının envanter satın almak için kat planı finansmanı kullandığını söyledi. Bazıları daha büyük krediler almak amacıyla satışları yanlış beyan ediyor veya satış rakamlarını bankada şişiriyor ve bu uygulama şu anda tüm araç tedarik zincirini rahatsız ediyor.

Mevcut sistemde denetçi, şirketlerin gerçekten finanse ettikleri araçlara sahip olmalarını sağlamak için bayilik tesislerine fiziksel olarak katılmak zorundadır. Zaman alıcı olmasının yanı sıra, çok fazla seyahat olması nedeniyle sermaye yoğun bir süreçtir. Ancak, Chase’in DLT uygulaması, verimli ve daha akıllı bir alternatif sunuyor.

Blockchain araç takip sürecini kolaylaştırıyor

Blockchain, araç kimlik numarasını finansal kuruluşlar, otomobil satıcıları, üreticiler ve ilgili diğer kuruluşlar arasında saklama ve paylaşma becerisi sunar. Point, bu durum araç takip sürecini ve kat planı sözleşmeleri ve GPS konumu gibi teminat denetimi ile ilgili kritik niteliklerle ilişkilendirmeyi önemli ölçüde basitleştirdiğini belirtti.

JPMorgan’ın Blockchain lideri Christine Moy, bu pilot testte JPMorgan’ın kendi problemini değil, aynı zamanda endüstri sorununu çözdüğünü de sözlerine ekledi. Bu kullanım durumunda Blockchain’in başarılı bir şekilde uygulanması, otomobil endüstrisi ve bunları finanse eden kurumlar bu tür birçok uygulama için bir temel teşkil edeceğini belirtti.

Bu arada, patent onaylanmayı beklerken, Amerikan yatırım ve finans hizmetleri devi bu projeyi çoktan başlattı ve patent başvurusu sonucundan emin. Tüm envanter sistemini finanse etmeyi planlıyor ve başarılı olmak için borç verenlerin, otomobil satıcılarının ve otomobil üreticilerinin işbirliğine ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu